03/06/2018

Burzyńskie spotkania z historią

Eleusis to stowarzyszenie założone przez Wincentego Lutosławskiego w 1903 r. Członkowie organizacji nazywali się elsami. Szerząc odnowę moralną i żyjąc według zasad, chcieli służyć ojczyźnie. W 1929 r. związek zakupił w Burzynie 12 hektarów ziemi, by tam założyć swą osadę.

  Ludziom związanym ze stowarzyszeniem elsów zostało poświęcone III Sympozjum Historyczne, które odbyło się w  Burzynie, w  kaplicy Zgromadzenia Sług Jezusa, 2 czerwca 2018 roku. Wybór miejsca spotkania nie był przypadkowy, gdyż kaplica ta była kiedyś własnością elsów.
  W spotkaniu wzięli udział m.in. znawcy historii: Mariola Wilk, Aleksander Kowalik, Maria Maniak, radny powiatu tarnowskiego Andrzej Słowik, wiceburmistrz Tuchowa Kazimierz Kurczab, ks. prałat Jan Czaja, o. Kazimierz Pelczarski, dr Aleksandra Arndt z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w  Poznaniu, dr Teresa Podgórska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w  Olsztynie, Józef Lewicki emerytowany starszy wizytator tarnowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w  Krakowie oraz wielu innych znamienitych gości.
  Podczas sympozjum dr Teresa Podgórska z  Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w  Olsztynie przedstawiła referat pt.: Ludzie z kryształu - wybrane biogramy elsów. Zwróciła w  nim uwagę na różnorodne pochodzenie członków organizacji, którzy na wielu polach służyli ojczyźnie. Zajmowali się nauką, mieli wpływ na oblicze tworzącego się harcerstwa, prowadzili działalność propolską na Śląsku.
  Kolejnym punktem programu było, wzbogacone prezentacją pamiątkowych fotografii, wystąpienie Marioli Wilk pt.: Garść wspomnień o Elsach w relacjach rodzinnych oraz referat nieobecnego niestety w  Burzynie Józefa Kozioła pt.: Ocalenie pamięci. Elsowie w walkach o niepodległość na przykładzie kpt. Franciszka Pększyca-Grudzińskiego, zaprezentowany przez Ewę Stanisławczyk. Kapitan walczył w I Brygadzie Legionów i zginął w 1915 roku.
 Następnie uczennica oddziału gimnazjalnego Szkoły Podstawowej w Burzynie Adrianna Ustjanowska zaprezentowała sprawozdanie z wycieczki uczniów do Poznania, a zwłaszcza z odwiedzin na Uniwersytecie Poznańskim im. Adama Mickiewicza, którego rektorem w  latach 1931-32 był pochodzący Burzyna profesor Jan Sajdak, patron burzyńskiej szkoły.
  Sesję naukową uświetnili swoim występem uczniowie Szkoły Muzycznej I  stopnia w  Tuchowie będący zarazem uczniami Szkoły Podstawowej imienia prof. Jana Sajdaka w  Burzynie: Artur Cich (fortepian), Aleksandra i  Joanna Burza (skrzypce), Anna Dudek (fortepian) oraz gościnnie kwartet
klarnetowy.
 Na zakończenie spotkania uczestnicy przenieśli się do budynku szkoły, gdzie nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego zorganizowanego dla uczniów pt.: Moja mała Ojczyna. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach. Otrzymali je:
  •  wśród dzieci młodszych: 
1. miejsce - Piotr Synowiec
2. miejsce - Kamila Pypeć
3. miejsce - Izabella Dawid
wyróżnienie - Albert Bajorek
  • - wśród dzieci starszych:
1. miejsce - Kamil Kopek
2. miejsce - Nicoletta Więcek
3. miejsce - Julia Nalepka
wyróżnienia - Eryk Więcek, Mateusz Świegoda, Izabela Synowiec.

  Wystawę prac plastycznych oraz fotograficznych poświęconych Burzynowi można obejrzeć w szkole.
  Nie ulega wątpliwości, że sympozjum, które zostało zorganizowane dzięki zaangażowaniu m.in. Anny Marii Karcińskiej - dyrektora Szkoły Podstawowej im. prof. Jana Sajdaka w  Burzynie oraz działacza lokalnego Tomasza Dudka, przyniosło wymierne efekty w postaci przybliżenia uczestnikom historii elsów oraz przeszłości naszego regionu i ludzi z nim związanych.


Beata Augustyn

0 komentarze:

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More