Kapliczki Przydrożne

Na terenie Burzyna znajdziemy kilkanaście przydrożnych figur, kapliczek i krzyży. Nie wiadomo dokładnie, kiedy mieszkańcy naszej wioski zaczęli budować kapliczki. Najstarsza spośród dziś stojących liczy 146 lat. Ale wolno przypuszczać, że stawiano je tu już wcześniej, tylko z czasem ślad po nich zaginął. Stojące samotnie przy rozstajach dróg, niekiedy w szczerym polu lub też w sąsiedztwie zabudowy mieszkalnej, są pięknym elementem krajobrazu. Każda z kapliczek ma swoją niepowtarzalną historię, cechuje się oryginalnością wykonania, stylem budowy oraz intencją powstania - jest świadectwem czyjegoś podziękowania, zadośćuczynienia, prośby, nadziei. Kapliczki miały chronić przed nieszczęściami i chorobami. Podsumowując można powiedzieć, że są one związane z dziejami ludzi tu mieszkających. 
Dziś często mijane obojętnie, niegdyś wzywały przechodniów do modlitwy, zadumy. Przy nich gromadzono się na nabożeństwa majowe i październikowe. Dekorowano świeżymi kwiatami i palono świece. 
Choć współcześnie zanika obyczaj fundowania kapliczek, to warto dbać o te, które przodkowie pozostawili nam w swej kulturowej spuściźnie. Warto ich historię spisać i ocalić od zapomnienia, gdyż są one wspaniałym świadectwem przeszłości i stanowią cząstkę naszego regionalnego dziedzictwa kulturowego.
_______________________
Na pamiątkę prymicji syna, ks. Stanisława, 
dnia 7 lipca r. 1902 wystawili rodzice, Józef i Maria Kocyanowie. 
r. P. 1902.

Fundatorzy: Józef i Maria Kocyanowie
Twórca:
Rok wystawienia: 1902
Opis:  Drewniany krzyż przymocowany do betonowej podstawy w kształcie kwadratu. Na krzyżu zawieszona gipsowa, polichromowana figurka przedstawiająca ukrzyżowanego Chrystusa. Nad figurką blaszany daszek w kształcie półkola, którego krawędź została wycięta w ozdobne, trójkątne ząbki. Pod figurką przymocowana metalowa tabliczka informująca o okolicznościach jej wystawienia, fundatorach i roku wystawienia. Krzyż otoczony drewnianym płotkiem. Udekorowany sztucznymi kwiatkami. 
Lokalizacja: Kapliczka pięknie usytuowana - otacza ją kilka lip i grabów, brak zabudowań, polna droga, wokół zieleń pól i pobliskiego lasu zachęcają do zadumy, do refleksji.
_______________________
Fundatorzy: Józef i Zofia Zawileńscy
Twórca:
Rok wystawienia: 1886
Opis:
Lokalizacja: 
_______________________
Fundatorzy: Michał i Tekla Furgałowie
Twórca:
Rok wystawienia: 1912
Opis: Postument trójkondygnacyjny, uskokowy, na dwustopniowym gzymsie, polichromowany. Stoi na fundamencie mającym postać czworokątnej płyty kamiennej. Na nim także czworokątna, ale mniejsza, dwustopniowa podstawa. Dwie pierwsze kondygnacje są kamienne, czworoboczne, ogzymsowane. Dolna część (baza)  ozdobiona jest od frontu płyciną, a w niej inskrypcja fundacyjna o treści: "Fundatorowie Michał i Tekla Furgałowie 1912". Nad dolną bazą znajduje się druga, mniejsza - na niej zamocowana jest tabliczka informująca, że postument jest Pomnikiem Przyrody. Trzon wieńczący bazę jest węższy i smukły. Na jego pionowej płaszczyźnie od frontu dwie płytkie nisze. Dolna, półkolista zawiera płaskorzeźbę Pana Jezusa Najświętszego Serca. Górna, prostokątna, napis: "SLODKIE SERCE MARYI BĄĆ MOJEM ZBAWIENIEM". Na trzonie znajduje się szersza od niego, zdobiona głowica. Najwyższą kondygnację wieńczy kamienna, polichromowana figura Matki Bożej Różańcowej. Figura zadaszona blaszanym, półkolistym, ozdobnym daszkiem, na którego wewnętrznej stronie namalowane są złote gwiazdy na niebieskim niebie. Postument otoczony drewnianym płotkiem.  Postument ten jest Pomnikiem Przyrody.
Lokalizacja: stoi w przydomowym ogrodzie, przy drodze.
_______________________
Fundatorzy: Jan i Katarzyna Wantuch oraz Jakub i Wiktoria Kocjanowie
Twórca:
Rok wystawienia: 1865 (najstarsza w Burzynie)
Opis: Kamienna, czworoboczna, trójkondygnacyjna, ogzymsowana z wnękami, w których są gipsowe figurki N.P. Maryi Niepokalanie Poczętej i Św, Józefa. Daszek czterospadowy, na jego zwieńczeniu metalowy krzyż. Kapliczka otoczona drewnianym płotkiem i udekorowana żywymi i sztucznymi kwiatami.
Lokalizacja: Stoi przy drodze prowadzącej do leśniczówki.Obok dwie lipy.
______________________
Fundator:
Twórca:
Rok wystawienia: XX w.
Opis: metalowa, szafkowa, z przodu szybka, dach dwuspadowy. W środku (w miejscu skradzionej rzeźby Chrystusa frasobliwego) gipsowa figurka Matki Boskiej Niepokalanej i dwa anioły. Ponadto wnętrze udekorowane sztucznymi kwiatkami.
Lokalizacja: zawieszona na lipie rosnącej przy drodze "pod leśniczówkę".
_______________________
Fundator:
Twórca:
Rok wystawienia: 1953
Opis: Drewniany krzyż o krótkich ramionach. Na nim mała, ładnie zdobiona, blaszana kapliczka z szybką od frontu. Wewnątrz figurka Jezusa Frasobliwego. Krzyż otoczony metalowym płotkiem pomalowanym na niebiesko.
Lokalizacja: Stoi przy drodze "pod leśniczówkę". Otoczona czterema lipami.
_______________________
PAMIĄTKA III PIELGRZYMKI 
OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II 
DO OJCZYZNY 10 VI 1987
Fundator:
Twórca:
Rok wystawienia: 1987
Opis: Kapliczka ustawiona na granitowym, czworobocznym postumencie. Na jego ścianie frontowej czytamy, że została postawiona na pamiątkę pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1987 r. Kapliczka w obudowie metalowej, oszklona, z daszkiem czterospadowym na szczycie ozdobionym krzyżem. Wewnątrz  polichromowana figura Matki Bożej Różańcowej oraz obrazek Jana Pawła II z 1987 r. Wnętrze dodatkowo ozdobione sztucznymi kwiatami.
Lokalizacja: obok domu, przy skrzyżowaniu dróg "pod leśniczówkę"
_______________________
Fundator:
Twórca:
Rok wystawienia: XX w.
Opis: Prosta drewniana skrzynka, wewnątrz której znajduje się drewniany krzyżyk przedstawiający ukrzyżowanego Chrystusa. Całość otacza drewniana obudowa w kształcie trójkąta. Kapliczka przymocowana do metalowego, pomalowanego na zielono słupka. Udekorowana sztucznymi kwiatkami. 
Lokalizacja: Kapliczka usytuowana na rozstaju dróg w centrum wsi. Z tyłu kapliczki rosną jodły.
_______________________ 
Fundator:
Twórca:
Rok wystawienia:
Opis: Kwadratowa, metalowa skrzynka z szybką. Wewnątrz figurka Jezusa Frasobliwego oraz mała plastikowa figurka Matki Boskiej w koronie z gwiazd. Nad skrzynką metalowy daszek, a na jego zwieńczeniu metalowy krzyż. Kapliczka przymocowana do betonowego, pomalowanego na niebiesko słupka
Lokalizacja: Przy drodze, w najbliższym otoczeniu kilka drzew.
_______________________
Fundator:
Twórca:
Rok wystawienia:
Opis: Drewniany krzyż o krótkich ramionach. Na nim zawieszona kapliczka z ukrzyżowanym Chrystusem.
Lokalizacja: 
_______________________
Fundator:
Twórca:
Rok wystawienia:
Opis: Prostokątna, szafkowa, drewniana z szybką od frontu i dwuspadowym daszkiem. Pomalowana na biało i niebiesko. Wewnątrz metalowy krzyżyk z Jezusem; obrazek przedstawiający Cudowny Obraz Matki Boskiej Tuchowskiej oraz mała plastikowa figurka Matki Boskiej.
Lokalizacja: Kapliczka znajduje się w lesie, zawieszona na okazałej jodle. Udekorowana sztucznymi kwiatkami.
_______________________
fot. 1. sierpień 2008 / fot 2. sierpień 2012
Fundator: pierwszej kapliczki (białej) i figury - nieznany. Drugiej - Helena Gierałt (figurka pozostała oryginalna, przeniesiona z pierwszej kapliczki).
Twórca: pierwszej (białej) - nieznany. Drugiej - Leszek Ciurej z Ryglic.
Rok wystawienia: pierwsza - I poł. XX w. Druga - sierpień 2008 r.
Opis: Pierwsza kapliczka była z drewna jodłowego, z drzwiczkami i szybką od frontu. Daszek półkolisty, blaszany, z krzyżem, zdobiony od frontu, pomalowany na niebiesko. Wewnątrz gipsowa, polichromowana figurka Matki Bożej.
Obecną kapliczkę wykonano w 2008 r. i jeśli chodzi o budowę, jest kopią oryginału. Dębowa. Figurka pozostała oryginalna.
Lokalizacja: znajduje się przy samej granicy Burzyna z Bistuszową, przy drodze na Podlesie Bistuszowskie.
Kapliczka, pierwotnie (do 1987 r.) zawieszona była na wiekowej lipie, którą w 1987 ucięto. Po tym, została przeniesiona 30 metrów dalej i zawieszona na świerku, który 10 lat później również został ucięty. Wtedy to wróciła na pierwotne miejsce i została przymocowana do metalowego słupka, stojącego w miejscu, gdzie niegdyś rosła owa lipa.
_______________________
KU CHWALE I PAMIĘCI 
Marian Styliński "Strzała" 
walczył w Legionach od 6.VIII.1914 r. do 16.IV.1921 r. 
W organizacji podziemnej od 1939 r. 
Zginął zamordowany w Oświęcimiu 18.VI.1942 r.

Fundator:
Twórca:
Rok wystawienia:
Opis: Kapliczka wystawiona ku pamięci zamordowanego w Oświęcimiu Mariana Stylińskiego. Jest to kamienna, półkolista grota z wnęką. Wnęka prostokątna zwieńczona łukiem, otynkowana, pomalowana na biało, zamykana szklanymi drzwiczkami. Znajduje się w niej figura Matki Bożej udekorowana sztucznymi i żywymi kwiatami. Poniżej groty znajduje się tablica upamiętniająca postać M. Stylińskiego.
Lokalizacja: Elsowo. Nieopodal polnej drogi, otoczona dwoma kilkusetletnimi, rozłożystymi lipami.

_______________________
Fundator:
Twórca:
Rok wystawienia:
Opis:
Lokalizacja: Elsowo / przy kaplicy p.w. Św. Józefa.

_______________________

Fundator:
Twórca:
Rok wystawienia:
Opis: Drewniany krzyż
Lokalizacja: Elsowo / przy kaplicy p.w. Św. Józefa

_______________________
fot. 1986 / 2012
Fundator:
Twórca:
Rok wystawienia: 1986
Opis: Drewniany krzyż
Lokalizacja: Elsowo, przy drodze wiodącej na Bistuszowskie Podlesie



Jeżeli ktoś chciałby podzielić się swoimi informacjami nt. burzyńskich kapliczek proszę o kontakt
Jola, email: burzyn@interia.eu  

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More