10/11/2011

Charakterystyka miejscowości

KRAJOBRAZ 
Malowniczymi elementami krajobrazu Burzyna są występujące tu pogórza z fragmentami zrównań pontyjskich powstałe w okresie tworzenia się Karpat. Przybierają one podłużne kształty lub szerokie garby sięgające wysokości 250 - 500 m n.p.m. pokryte pasami lasów mieszanych (buk, grab, dąb, jodła, sosna), jednak z przewagą pól uprawnych. Jakkolwiek zbocza ich są łagodne, o nachyleniu do 20 stopni, zachęcające do uprawiania turystyki, to jednak praca na roli staje się tu nieco trudniejsza. Rzeźbę terenu urozmaicają doliny bezimiennych strumieni oraz dolina potoku Burzynianka i dolina rzeki Białej.
Najwyższym wzniesieniem Burzyna jest Ptasznik, nazywany też Ptasią Górą, który liczy 451 m n.p.m. i znajduje się na południowym krańcu wsi leżącym w Paśmie Brzanki. Zalesione stoki podchodzące pod granicę z Jodłówką Tuchowską osiągają wysokość do ok. 502 m n.p.m.

BURZYŃSKIE LASY
Pokrywają południową część sołectwa. Powierzchnia 215 ha, przewaga drzew jodłowych i bukowych. Tereny te obfitują głównie w sarny, lisy, zające i dziki oraz spotyka się również jelenie. Lasy te zalicza się do lasów gospodarczych, w których ze względu na ich położenie oraz funkcje praktycznie wykonuje się odnowienia lasu oraz zabiegi pielęgnacyjne.

OSADNICTWO jest tu rozproszone. Za domami ciągną się pola uprawne i łąki.
Mimo, że nowe budownictwo sukcesywnie wypiera stare zabudowania drewniane, to we wsi (poza "murowanymi Alejami") wciąż znajduje się sporo starych domów i budynków gospodarczych konstrukcji drewnianej.

GLEBY
Na terenie wsi występują gleby szkieletowe brunatne właściwe, miejscami gleby brunatne wyługowane kwaśne, bielicowe oraz mady dość trudne do uprawy i wymagające intensywnego nawożenia; gleby III i IV klasa bonitacyjna; kompleks zbożowy górski, owsiano ziemniaczany oraz miejscami pszenno dobry.

UŻYTKOWANIE ZIEMI [wg danych z 1996 r.]
Użytki rolne 452 ha, grunty orne 364 ha, sady 11 ha, lasy 215 ha, pozostałe grunty 88 ha. 
Gospodarstw 163 (356,3 ha) w tym: poniżej 1 ha 7 gospodarstw (2,35 ha), od 1 - 2 ha 85 gospodarstw (103,75 ha), od 2 - 5 ha 59 gospodarstw (164,41 ha), od 5 - 7 ha 6 gospodarstw (29,65 ha), od 7 - 10 ha 3 gospodarstwa (20,19 ha), od 10 - 15 ha 3 gospodarstwa (35,95 ha). 
Uprawia się: pszenicę 70,5 ha, żyto 12 ha, owies 19 ha, pszenżyto 10,5 ha, ziemniaki 40,5 ha, warzywa 3,1 ha. 
Hoduje się: bydło 240 sztuk (w tym krowy 180 sztuk), konie 35 sztuk, owce 12 sztuk, kozy 15 sztuk.

ZAOPATRZENIE W WODĘ PITNĄ
Większość mieszkańców sołectwa zaopatruje się w wodę z funkcjonującego na terenie gminy Tuchów wodociągu publicznego opartego na wodzie powierzchniowej z rzeki Biała ze Stacją Uzdatniania Wody w Lubaszowej. Eksploatacją wodociągu zajmuje się Spółka Komunalna "Dorzecze Białej".
Pozostali korzystają z lokalnych ujęć wody znajdujących się przy gospodarstwach domowych (przydomowe studnie głębinowe). Stany wód są na ogół niewysokie i w suchszych latach dochodzi do okresowego wysychania studni.

MOST NA BIAŁEJ
Na drodze prowadzącej do Tuchowa usytuowany jest most, posadowiony wyżej o około 20-30 m od starego drewnianego, który był często niszczony przez powodzie, a ponadto droga do niego prowadząca nie biegła, jak obecnie, groblami, co powodowało odcinanie wsi przy każdym właściwie wylewie. Obecnie tylko bardzo wysoka woda odcina ją od dostępu do szosy.

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More