Poniedziałek 10 czerwca | godz. 7.00 | †. Heleny Dudek z int. rodziny Lisowskich |
---|---|---|
Wtorek 11 czerwca | godz. 7.00 | †. Janiny Wróbel z int. Danuty i Mariana Kmaków |
Środa 12 czerwca | godz. 18.00 | †. Bronisława Gniadka z int. Czesława Zborowskiego |
Czwartek 13 czerwca | godz. 18.00 | †. Jadwigi i Stanisława Makowców |
Piątek 14 czerwca | godz. 18.00 | †. Bronisława Gniadka z int. rodziny Bajorków |
Sobota 15 czerwca | godz. 7.00 | †. Piotra i Jana Makowców |
Niedziela 16 czerwca | godz. 8.00 godz. 11.00 godz. 16.00 | †. Stanisława Więcka w 8 rocznicę śmierci w int. ks. Proboszcza z okazji Jubileuszu 40-lecia kapłaństwa i 30-lecia posługi w parafii św. Józefa w Burzynie od parafian Burzyna
za parafię
|
Ogłoszenia Duszpasterskie
10 Niedziela Zwykła (Dzisiaj ujrzeliśmy kapłana odprawiającego Mszę w ornacie koloru zielonego, co nam sugeruje, że weszliśmy w okres roku zwany okresem zwykłym)
9 czerwca 2013
Czerwiec jest w sposób szczególny poświęcony czci Najświętszego Serca Pana Jezusa. Przez cały miesiąc w naszym kościele odprawiane są nabożeństwa czerwcowe, podczas których (po mszy św.) odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu i odmawiana jest Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Starajmy się uczestniczyć we mszy św. jak najczęściej, nie tylko w niedziele i święta.
W tym tygodniu wspominamy w liturgii Kościoła:
w poniedziałek - bł. Bogumiła (ok. 1135-1204, bpa poznańskiego i gnieźnieńskiego);
we wtorek - św. Barnabę Apostoła (bliski współpracownik Świętego Pawła);
we środę - bł. męczenników Romana Sitko i towarzyszy;
w czwartek - św. Antoniego z Padwy (1195-1231, franciszkański prezbiter i doktor Kościoła);
w piątek - bł. Michała Kozala (1893-1943, biskup i męczennik obozu w Dachau);
w sobotę - bł. Jolantę (zakonnica, klaryska, a wpierw żona Bolesława Pobożnego, księżna kaliska).
Wszystkim solenizantom składam najlepsze życzenia, błogosławieństwa Bożego i opieki świętych Patronów.
Informacje parafialne
Sprzątanie kościoła:
Na sobotę 15 czerwca do sprzątania kościoła zapraszamy parafian z rodzin Marka Świegody, Józefa i Mariusza Stańczyków.
Czy wiesz, że...
Nabożeństwo celebrowane przez miesiąc czerwiec ma swoją bogatą historię, ale odprawiane w obecnej formie, pojawiło się dość późno, bo dopiero w drugiej połowie XIX wieku.
Osobą, która zaproponowała by miesiąc czerwiec był poświęcony czci Serca Jezusowego była wychowanka jednego z paryskich klasztorów. Nazywała się Aniela de Sainte-Croix. Pewnego dnia, a było to ok. 1850 r., po przyjęciu Komunii świętej, dziewczynka pomyślała: skoro maj jest poświęcony Matce Bożej, to czerwiec trzeba ofiarować Sercu Jezusowemu. Podzieliła się tym spostrzeżeniem z wychowawczynią i koleżankami. Wszystkim bardzo spodobała się ta myśl. Przychylnie odniosła się do niej przełożona klasztoru, a następnie biskup paryski. Z upływem czasu propozycja poświęcenia czerwca Najświętszemu Sercu trafiła do papieża. W 1873 r. Ojciec Święty Pius IX zatwierdził nabożeństwo czerwcowe.
Kult Serca Jezusowego zapoczątkowany został jednak wiele lat wcześniej za sprawą dwojga żyjących w XVII w. świętych. Pierwszym pomysłodawcą liturgicznego kultu Serca Jezusa był św. Jan Eudes (1601-1680). Ku czci Serc (Jezusa i Maryi) ułożył on oficjum i Mszę świętą. Nabożeństwo to wprowadził do liturgii.
Ale główna zasługa w rozpowszechnieniu się nabożeństwa do Najśw. Serca Pana Jezusa przypadła skromnej zakonnicy, wizytce, św. Małgorzacie Marii Alacoque (1647-1690). Żyła ona w tym samym wieku i czasie, co św. Jan Eudes, ale w ukryciu w klasztorze w Paray-le-Monial (Francja). Od grudnia 1673 do czerwca 1675 roku miała ona kilka widzeń Jezusa, w których przedstawiał jej swe Serce, kochające ludzi i spragnione ich miłości. Najważniejsze i ostatnie z wielkich objawień miało miejsce w piątek po oktawie Bożego Ciała 10 czerwca 1675 roku. Kiedy Małgorzata klęczała przed tabernakulum w czasie nawiedzenia Najśw. Sakramentu, ukazał się jej Chrystus, odsłonił swoje Serce i ponownie opowiedział Małgorzacie o bezmiarze łask płynących z Jego Serca i o tym, jak bolesne jest to, że ludzie często dają Mu ze swej strony jedynie wzgardę i zapomnienie. Prosił zakonnicę, aby przynajmniej ona była dla niego zadośćuczynieniem. Powiedział: "Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że nie szczędziło niczego aż do zupełnego wyniszczenia się dla okazania im miłości, a w zamian za to doznaje od większości ludzi tylko gorzkiej niewdzięczności, wzgardy, nieuszanowania, lekceważenia, oziębłości i świętokradztw, jakie oddają mu w tym Sakramencie Miłości. Lecz najbardziej boli Mnie to, że w podobny sposób obchodzą się ze Mną serca służbie mojej szczególnie poświęcone. Dlatego żądam, aby pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała był odtąd poświęcony jako osobne święto ku czci Mojego Serca i na wynagrodzenie Mi przez Komunię i inne praktyki pobożne zniewag, jakich doznaję. W zamian za to obiecuję ci, że Serce moje wyleje hojne łaski na tych wszystkich, którzy w ten sposób oddadzą Mu cześć lub przyczynią się do jej rozszerzenia".
Pan Jezus dał św. Małgorzacie Alacoque dwanaście obietnic, dotyczących czcicieli Jego Serca:
1. Dam im łaski, potrzebne w ich stanie.
2. Ustalę pokój w ich rodzinach.
3. Będę ich pocieszał w utrapieniach.
4. Będę ich pewną ucieczką w życiu, a szczególnie w godzinę śmierci.
5. Będę im błogosławił w ich przedsięwzięciach.
6. Grzesznicy znajdą w mym Sercu źródło i ocean miłosierdzia.
7. Dusze oziębłe staną się gorliwymi.
8. Dusze gorliwe prędko dojdą do doskonałości.
9. Będę błogosławił domom, w których wizerunek Serca mojego będzie czczony.
10. Osoby, które będą to nabożeństwo rozszerzały, będą miały imię swoje wypisane w Sercu moim.
11. Dam kapłanom dar wzruszania serc nawet najzatwardzialszych.
12. W nadmiarze miłosierdzia Serca mojego przyrzekam tym wszystkim, którzy będą komunikować w pierwsze piątki miesiąca przez dziewięć miesięcy z rzędu w intencji wynagrodzenia, że miłość moja udzieli łaskę pokuty, iż nie umrą w mojej niełasce, ani bez Sakramentów świętych, a Serce moje będzie im pewną ucieczką w ostatniej godzinie życia.
Stolica Apostolska dopiero po ścisłych i dokładnych badaniach zezwoliła na obchodzenie święta, jak i na cześć wizerunków Jezusowego Serca w formach dzisiaj powszechnie przyjętych (medaliki, obrazki, figury).
Pierwszym z papieży, który zatwierdził nabożeństwo do Serca Pana Jezusa, jako uroczystość liturgiczną, był papież Klemens XIII. Uczynił to w roku 1765 - a więc prawie w sto lat po wspomnianych objawieniach i uroczystość ta początkowo odprawiana była tylko w zakonie wizytek do którego należała św. Małgorzata Maria Alacoque. Dopiero Papież Pius IX w roku 1856 rozszerzył święto Serca Pana Jezusa na cały Kościół.
W Polsce nabożeństwo czerwcowe po raz pierwszy było sprawowane 1 czerwca 1857 w kościele Sióstr Wizytek w Lublinie. Papież Pius IX w roku 1859 polecił sprawować to nabożeństwo w całej ówczesnej Polsce (będącej pod zaborami) a w roku 1873 zatwierdził nabożeństwo czerwcowe jako oficjalną modlitwę Kościoła. Warto pamiętać również i o tym, że papież Leon XIII poświęcił cały rodzaj ludzki Najświętszemu Sercu Jezusa 11 czerwca 1899 roku a sto lat później, nasz Rodak Ojciec Święty Jan Paweł II, akt ten ponowił podczas nabożeństwa czerwcowego, sprawowanego dnia 7 czerwca 1999 r. w Toruniu. W Elblągu zaś powiedział: "Cieszę się, że ta pobożna praktyka, aby codziennie w miesiącu czerwcu odmawiać albo śpiewać Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa, jest w Polsce taka żywa i ciągle podtrzymywana".
Zasadniczymi elementami nabożeństwa czerwcowego są adoracja Najświętszego Sakramentu oraz Litania do Najświętszego Serca Jezusowego. Pierwsze litanie do Najśw. Serca Jezusowego powstały w XVII wieku. Obecna pochodzi z wieku XIX. Jej początek miał miejsce w klasztorze sióstr francuskich wizytek. Gdy w 1720 roku w Marsylii wybuchła wielka zaraza, jedna z zakonnic (Joanna Magdalena Joly) ułożyła ją, aby wybłagać ratunek dla miasta. Początkowo modlitwa ta składała się z 27 wezwań, później inna siostra - Anna Remusat wzbogaciła tę litanię o 6 nowych wezwań. Litanię do publicznego odmawiania zatwierdził papież Leon XIII dn. 2 kwietnia 1889 roku. On też dołączył do Litanii akt poświęcenia rodzaju ludzkiego Najśw. Sercu Jezusowemu. Papież Pius XI dodał akt Wynagrodzenia Sercu Jezusowemu, który nakazał odmawiać co roku w uroczystość Serca Jezusowego. Litania licząca 33 prośby upamiętnia symboliczną liczbę lat życia Jezusa na ziemi.
Kyrie, elejson. Chryste, elejson. Kyrie, elejson.
Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas.
Ojcze z nieba, Boże, zmiłuj się nad nami.
Synu, Odkupicielu świata, Boże,
Duchu Święty, Boże,
Święta Trójco, Jedyny Boże,
Serce Jezusa, Syna Ojca Przedwiecznego, (zmiłuj się nad nami)
Serce Jezusa, w łonie Matki Dziewicy przez Ducha Świętego utworzone,
Serce Jezusa, ze Słowem Bożym istotowo zjednoczone,
Serce Jezusa, nieskończonego majestatu,
Serce Jezusa, świątynio Boga,
Serce Jezusa, przybytku Najwyższego,
Serce Jezusa, domie Boży i bramo niebios,
Serce Jezusa, gorejące ognisko miłości,
Serce Jezusa, sprawiedliwości i miłości skarbnico,
Serce Jezusa, dobroci i miłości pełne,
Serce Jezusa, cnót wszelkich bezdenna głębino,
Serce Jezusa, wszelkiej chwały najgodniejsze,
Serce Jezusa, królu i zjednoczenie serc wszystkich,
Serce Jezusa, w którym są wszystkie skarby mądrości i umiejętności,
Serce Jezusa, w którym mieszka cała pełnia Bóstwa,
Serce Jezusa, w którym sobie Ojciec bardzo upodobał,
Serce Jezusa, z którego pełni wszyscyśmy otrzymali,
Serce Jezusa, odwieczne upragnienie świata,
Serce Jezusa, cierpliwe i wielkiego miłosierdzia,
Serce Jezusa, hojne dla wszystkich, którzy Cię wzywają,
Serce Jezusa, źródło życia i świętości,
Serce Jezusa, przebłaganie za grzechy nasze,
Serce Jezusa, zelżywością napełnione,
Serce Jezusa, dla nieprawości naszych starte,
Serce Jezusa, aż do śmierci posłuszne,
Serce Jezusa, włócznią przebite,
Serce Jezusa, źródło wszelkiej pociechy,
Serce Jezusa, życie i zmartwychwstanie nasze,
Serce Jezusa, pokoju i pojednanie nasze,
Serce Jezusa, krwawa ofiaro grzeszników,
Serce Jezusa, zbawienie ufających Tobie,
Serce Jezusa, nadziejo w Tobie umierających,
Serce Jezusa, rozkoszy wszystkich Świętych,
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,
przepuść nam, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,
wysłuchaj nas, Panie.
Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata,
zmiłuj się nad nami.
Jezu cichy i pokornego serca.
Uczyń serca nasze według Serca Twego.
Módlmy się:
Wszechmogący, wieczny Boże, wejrzyj na Serce najmilszego Syna swego i na chwałę i zadość-uczynienie, jakie w imieniu grzeszników Ci składa; daj się przebłagać tym, którzy żebrzą Twego miłosierdzia i racz udzielić przebaczenia w imię tegoż Syna swego, Jezusa Chrystusa, który z Tobą żyje i króluje na wieki wieków. Amen.
0 komentarze:
Prześlij komentarz