… za wielokierunkowe działania na rzecz Tuchowa i gminy na stanowisku burmistrza, ze szczególnym uwzględnieniem działalności kulturalnej i promocyjnej.
Mariusz Ryś - przez ostatnie 16 lat pełnił funkcję burmistrza Tuchowa, wcześniej był radnym Rady Miejskiej w Tuchowie i dyrektorem szkoły w Burzynie. To za jego burmistrzowskiej kadencji i w dużej mierze w wyniku jego starania Rada Miejska ustanowiła honorowe wyróżnienie statuetką "Melaniusz" za zasługi dla rozwoju miasta i gminy Tuchów. Jedną z pięciu kategorii działalności, za które przyznaje się to wyróżnienie, jest działalność kulturalna i promocyjna na rzecz miasta i gminy. Wśród wielu aspektów jego działalności ten jej rodzaj wyróżnia się szczególnie. Obejmuje m.in. inspirowanie, wspieranie i uczestniczenie w działalności wydawniczo-dokumentacyjnej, dotyczącej historii naszego miasta, objęcie swym mecenatem instytucji kulturalnych oraz wielu lokalnych wydawnictw tę historię dokumentujących. Należy podkreślić szczególnie objęcie mecenatem Społecznego Ogniska Muzycznego i zainicjowanego przez jego dyrektorkę Małopolskiego Konkursu Pianistycznego im. I.J. Paderewskiego. Powstanie szkoły muzycznej w Tuchowie to także w dużej mierze jego zasługa. Ma duży wkład w rozwój umuzykalnienia naszej młodzieży i upowszechnianie kultury muzycznej. Za jego kadencji ukazało się kilkanaście pozycji różnych autorów, w większości miejscowych, dokumentujących historię Tuchowa. Jako historyk z wykształcenia interesował się pracami badawczymi, zaznajamiał się z osiągnięciami autorów poszczególnych pozycji wydawniczych; do wielu z nich napisał przedmowy. Troszczył się o zabytki i instytucje kulturalne, jak np. Dom Kultury, amfiteatr, szkoły, hale sportowe, nowoczesne kino. Podejmował wiele inicjatyw, także na forum międzynarodowym, które miały na celu promocję naszego miasta, zwłaszcza w związku z jubileuszem 670-lecia Tuchowa. Inspirował i popierał wymianę kulturalną między miastami z Tuchowem zaprzyjaźnionymi. Współpraca z władzami austriackiego Pettenbach zaowocowała renowacją niektórych cmentarzy z czasów I wojny światowej, co jest przejawem troski o wspólne dziedzictwo historyczne. Za swoją działalność otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, m.in. Wielki Krzyż Zasługi Austriackiego Czarnego Krzyża, Srebrny Krzyż Zasługi, Medal Komisji Edukacji Narodowej.
Relacja fotograficzna
Patronem wyróżnienia, które ustanowione zostało w 2006 roku, jest o. Marcin Melaniusz, benedyktyn i filozof, który żył w XVII wieku i fundował stypendia dla zdolnych studentów z Tuchowa, aby podnieść poziom intelektualny miasteczka. Wyróżnienia trafiają do osób i instytucji, które poprzez swoją działalność szczególnie zasłużyły się dla rozwoju miasta i gminy Tuchów.
źródło: tuchow.pl
0 komentarze:
Prześlij komentarz